Monday, June 24, 2024
spot_img

7 Maska floku me efekte te mbrekullueshme

- Advertisement -..

Flokët janë shumë të rëndësishëm për çdo femër dhe shpesh për shkak të erës, diellit, ujit apo faktorëve të tjerë si të jashtëm ashtu edhe të brendshëm flokët dëmtohen, dobësohen dhe bien. Në këtë artikull po ju sjellim 7 maska që kanë efekte të mrrekulueshme për flokët e që janë tepër të lehta për tu pregatitur në kushtet e shtëpisë. 

1.Maskë me vezë
Maska e vezës është hidrtauese për flokët. Duje qënë se është e pasur me proteina, ushqen rrënjët dhe rimëkëmb flokët e dëmtuar apo të djegur. Ndërkohë që B12 ndihmon në rritjen e flokëve të rinj. 

Rrihni 1 të verdhë veze, me 2 lugë gjelle vaj ulliri, 1 filxhan qumësht dhe 1 kokërr limon të shtrydhyr. Aplikojeni maskën në rrënjë të flokëve dhe më pas shpëlajeni me ujë të ftohtë pas 15-20 minutash. 

2.Maskë me Avokado
Maska me avokado ështe perfekte për të kuruar flokët e thatë e të djegur, pasi i jep flokëve butësi dhe shkëqlim. 

Grini në mikser 1 kokërr avokado dhe përziejeni me ½ gotë qumësht, 1 lugë gjelle vaj ulliri (ose 1 lugë gjelle vaj bajame). Aplikojeni maskën në rrënjë të flokëve dhe më pas lajeni pas 15 minutash. 

3.Maskë me banane
Banania është e pasur me vitaminë Banana A, E dhe C,që ndikojnë në përmirësimin e yndyrës në skalp. 

Për pregatitjen e maskës grini 2 banane dhe përziheni me 1 lugë gjelle vaj ulliri, 1 lugë gjelle vaj kokosi dhe 1 lugë gjelle mjaltë. Lejeni maskën në flokë për 5 minuta dhe shpëlajeni me ujë të vakët. Flokët tuaj do të shkëlqejnë dhe zbuten shumë shpejtë! 

4.Maskë me kos
Nëse flokët tuaj kanë humbur gjallërinë nga ndotja e tepërt apo nha produktet kozmetike që përdorni për stilimin e flokëve, maska me kos është ideale për tju dhënë flokëve  shkëlqimin e munguar. 

Merrni ½ filxhan kos dhe filloni të masazhoni flokët me ngadalë. Lejeni maskën në flokë për rreth 15-20 minuta dhe më pas shpëlajeni e lajeni normalisht me shampo. 

5.Maskë me vaj arrë kokosi
Vaji i arrës së kokosit është perfekte për flokë të dëmtuar apo për flokë të thatë. Për pregatitjen e maskës duhet të ruani proporcionin 2 me 1: vaj kokosi dhe vaj ulliri, sipas sasisë që kanë nevojë flokët tuaj. Aplikojeni maskën dhe mbulojeni me një qese dushi për sa kohë të dëshironi. Më pas lajini normalisht flokët me shampo dhe shpëlajini mirë. 

6. Maskë me luleshtrydhe
Nëse keni flokë të yndyrshëm, një maske me luleshtryshe është ideale për ju, pasi luleshtrydhja është e pasur me vitaminë C që ekuilibron balancën e pH dhe nivelit të yndyrës në flokët tuaj.

Grini një grusht me luleshtrydhe dhe përziejini me 1 lugë gjelle mjaltë dhe 1 lugë gjelle vaj të arrës së kokosit. Aplikojeni maskën në flokë dhe më pas shpëlajeni pas 15 minutash. 

7. Maskë tërshëre
Mska e tërshërës është shumë efikase nëse ju vuani nga zbokthi apo nga problemet me skalpin. Përzieni 1 lugë gjelle me tërshërë me 1 lugë gjelle vaj bajameje ose vaj ulliri. Aplikojeni maskën në flokë të thatë dhe më pas lajeni me shampo pas 20-25 minutash.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Për të mos u humbur

PO KERKONI APARTAMENT ME QERA DITORE?

X