Friday, June 14, 2024
spot_img

Këshillat e nevojshme për makeup-in tuaj gjatë motit të nxehtë!

- Advertisement -..

1.Mos e anashkaloni primer-in

Lagështia bën që poret tuaja të punojnë me mbingarkesë dhe të prodhojnë më shumë djersë. Kjo shpesh bën që grimi juaj gjatë verës t’ju rrëshqasë lehtësisht nga fytyra. Mënyra më e mirë për ta shmangur këtë është ta lyeni mirë fytyrën.

Ju mund të zgjidhni një primer mat, pasi do të shkëlqejë lëkurën tuaj dhe do të mbushë poret tuaja. Gjithashtu do të ndihmojë në mbajtjen më të mirë të fondatinës në lëkurë dhe do ta bëjë atë të zgjasë më gjatë.

2. Aplikoni pundrën e thatë

Pavarësisht se çfarë makijazhi veror po krijoni, duhet ta vendosni pudrën për ta bërë atë të zgjasë gjithë ditën. Mënyra më e mirë për ta bërë grimin tuaj të verës të qëndrueshëm është duke përdorur një pudër të lirshme.

Nëse keni një ditë të gjatë përpara, mbani në dorë një pluhur kompakt. Kjo do t’ju ndihmojë të shtoni shkëlqim në lëkurën tuaj.

3. Shkoni për një bazë të lehtë

Po kërkoni këshilla bukurie verore për të parandaluar shkrirjen e grimit gjatë motit të nxehtë? Thjesht zëvendësoni bazën tuaj të rëndë me një bazë të lehtë. Ju madje mund të zgjidhni një nuancë për fytyrën për të përfituar si për kujdesin e lëkurës ashtu edhe për kozmetikën. Kombinimi i nxehtësisë së lartë me motin e lagësht nuk bën vërtet një çift të shkëlqyeshëm. Në këtë situatë, me grimin tuaj të verës, më pak është gjithmonë më shumë.

Pra, zgjidhni ose një fondatinë me teksturë të lehtë ose zgjidhni një nuancë lëkure dhe krijoni pamje të ndryshme të grimit veror pa asnjë shqetësim. Keni nevojë për ndihmë për të gjetur nuancën tuaj perfekte të fondatinës? Provoni mjetin Maybelline Foundation Finder i cili ju lejon të shfletoni në mënyrë virtuale një shumëllojshmëri të gjerë nuancash dhe t’i provoni ato në kohë reale.

4. Përdorni rimel ‘waterproof’

Ndërsa bëni grimin e syve, është mirë ta mbani pamjen në minimum. Mbushni vetullat tuaja dhe aplikoni një ngjyrë të vetme të rimelit metalik nëpër qepalla. Kjo do të balancojë pamjen tuaj dhe do ta bëjë rimelin tuaj të verës të duket pop. Hapi më i rëndësishëm gjatë bërjes së grimit të syve gjatë verës është të mbushni qerpikët me bojë për vetulla.

Nëse jeni duke krijuar grim për pishina verore ose në plazh, duhet të përdorni bojë për vetulla të papërshkueshme nga uji. Kjo do t’ju ndihmojë të mbani maskarën tuaj në vend dhe të mos ju bëjë të dukeni si një panda.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Për të mos u humbur

PO KERKONI APARTAMENT ME QERA DITORE?

X