Monday, June 17, 2024
spot_img

Lista e plotë e fituesve të “Billboard Music Awards 2022”

- Advertisement -..

I kemi parë ata në krye të top-listave. Tani, është koha për të parë se cilët artistë siguruan vendin e parë në kategoritë e tyre në ‘Billboard Music Awards 2022’.

Sean “Diddy” Combs prezantoi ngjarjen e madhe nga ‘MGM Grand Garden Arena’ në Las Vegas më 15 maj. The Weeknd ishte artisti me më shumë nominime – një total 17 – i ndjekur nga Doja Cat me 14 dhe Justin Bieber, Kanye West, Olivia Rodrigo me 13 secili. Kjo e fundit mori disa çmime, duke përfshirë çmimin e lakmuar të ‘Artistja e re më e mirë’. Fituesit e tjerë përfshinin Ye, Drake, Doja Cat dhe Taylor Swift.

Përveç kësaj, Mary J. Blige mori çmimin ‘Icon’ dhe Mari Copeny u nderua me çmimin ‘Changemaker’.

Por trofetë nuk ishin pjesa e vetme emocionuese e natës. Kishte gjithashtu spektakël në tapetin e kuq dhe shumë yje për të interpretuar. Megan Thee Stallion, Silk Sonic, Becky G, Ed Sheeran, Elle King, Miranda Lambert, Machine Gun Kelly dhe Travis Scott (i cili sapo u rikthye në skenë pas tragjedisë së Astroworld në nëntor) ishin ndër artistët të dhuruan spektakël.

Mes fituesve ishte edhe Dua Lipa që u nderua me çmimin “Top Dance/Electronic Song” për këngën e saj “Cold Heart” with Elton John!

Top Artist

FITUESI/JA: Drake
Doja Cat
Olivia Rodrigo
Taylor Swift
The Weeknd

Top Female Artist

Adele
Doja Cat
Dua Lipa
FITUESI/JA: Olivia Rodrigo
Taylor Swift

Top Male Artist

FITUESI/JA: Drake
Ed Sheeran
Justin Bieber
Lil Nas X
The Weeknd

Top Duo/Group

FITUESI/JA: BTS
Glass Animals
Imagine Dragons
Migos
Silk Sonic (Bruno Mars, Anderson .Paak)

Top New Artist

FITUESI/JA: Olivia Rodrigo
GIVĒON
Masked Wolf
Pooh Shiesty
The Kid LAROI

Top Billboard 200 Artist

FITUESI/JA: Taylor Swift
Adele
Drake
Juice WRLD
Morgan Wallen

Top Billboard 200 Album

Adele, 30
Doja Cat, Planet Her
Drake, Certified Lover Boy
Morgan Wallen, Dangerous: The Double Album
FITUESI/JA: Olivia Rodrigo, SOUR

Top Hot 100 Artist

FITUESI/JA: Olivia Rodrigo
Doja Cat
Drake
Justin Bieber
The Weeknd

Top Hot 100 Song

Doja Cat ft. SZA, “Kiss Me More”
Dua Lipa, “Levitating”
Olivia Rodrigo, “good 4 u”
FITUESI/JA: The Kid LAROI & Justin Bieber, “STAY”
The Weeknd & Ariana Grande, “Save Your Tears”

Top Streaming Songs Artist

FITUESI/JA: Olivia Rodrigo
Doja Cat
Drake
Lil Nas X
The Weeknd

Top Radio Songs Artist
FITUESI/JA: Olivia Rodrigo
Doja Cat
Ed Sheeran
Justin Bieber
The Weeknd

Top Billboard Global 200 Artist 
FITUESI/JA:
 Olivia Rodrigo
Doja Cat
Ed Sheeran
Justin Bieber
The Weeknd

Top Billboard Global (Excl. U.S.) Artist
FITUESI/JA:
 Ed Sheeran
BTS
Dua Lipa
Olivia Rodrigo
The Weeknd

Top Tour
FITUESI/JA:
 The Rolling Stones (No Filter Tour)
Eagles (Hotel California Tour)
Genesis (The Last Domino? Tour)
Green Day, Fall Out Boy & Weezer (The Hella Mega Tour)
Harry Styles (Love on Tour)

Top R&B Artist
FITUESI/JA:
 Doja Cat
GIVĒON
Silk Sonic (Bruno Mars, Anderson .Paak)
Summer Walker
The Weeknd

Top R&B Male Artist
FITUESI/JA:
 The Weeknd
GIVĒON
Khalid

Top R&B Female Artist
FITUESI/JA:
 Doja Cat
Summer Walker
SZA

Top R&B Tour
FITUESI/JA:
 Bruno Mars (Bruno Mars at Park MGM)
Omarion & Bow Wow (The Millennium Tour 2021)
Usher (The Vegas Residency)

Top Rap Artist
FITUESI/JA:
 Drake
Juice WRLD
Lil Baby
Moneybagg Yo
Polo G

Top Rap Male Artist
FITUESI/JA:
 Drake
Juice WRLD
Polo G

Top Rap Female Artist
Cardi B
Latto
FITUESI/JA: Megan Thee Stallion

Top Rap Tour
FITUESI/JA:
 Omarion & Bow Wow (The Millennium Tour 2021)
J. Cole (The Off-Season Tour)
Lil Baby (The Back Outside Tour)

Top Country Artist
FITUESI/JA:
 Taylor Swift
Chris Stapleton
Luke Combs
Morgan Wallen
Walker Hayes

Top Country Male Artist
Chris Stapleton
Luke Combs
FITUESI/JA: Morgan Wallen

Top Country Female Artist
FITUESI/JA:
 Taylor Swift
Carrie Underwood
Miranda Lambert

Top Country Duo/Group
FITUESI/JA:
 Dan + Shay
Florida Georgia Line
Zac Brown Band

Top Country Tour
FITUESI/JA:
 Eric Church (Gather Again Tour)
Chris Stapleton (All-American Road Show Tour)
Luke Bryan (Proud To Be Right Here Tour)

Top Rock Artist
FITUESI/JA:
 Glass Animals
Imagine Dragons
Machine Gun Kelly
Måneskin
twenty one pilots

Top Rock Tour
FITUESI/JA:
 The Rolling Stones (No Filter Tour)
Genesis (The Last Domino? Tour)
Green Day, Fall Out Boy & Weezer (The Hella Mega Tour)

Top Latin Artist
FITUESI/JA: Bad Bunny
Farruko
Kali Uchis
KAROL G
Rauw Alejandro

Top Latin Male Artist
FITUESI/JA:
 Bad Bunny
Farruko
Rauw Alejandro

Top Latin Female Artist
FITUESI/JA:
 Kali Uchis
KAROL G
ROSALÍA

Top Latin Duo/Group
FITUESI/JA: 
Eslabon Armado
Calibre 50
Grupo Firme

Top Latin Tour
FITUESI/JA: 
Los Bukis (Una Historia Cantada Tour)
Bad Bunny (El Último Tour Del Mundo)
Enrique Iglesias & Ricky Martin (Live in Concert)

Top Dance/Electronic Artist
Calvin Harris
David Guetta
FITUESI/JA: Lady Gaga
Marshmello
Tiësto

Top Christian Artist
FITUESI/JA:
 Ye
Carrie Underwood
Elevation Worship
for KING & COUNTRY
Lauren Daigle

Top Gospel Artist
FITUESI/JA:
 CeCe Winans
Elevation Worship
Kirk Franklin
Maverick City Music

Top Billboard 200 Album
FITUESI/JA:
 Olivia Rodrigo, SOUR
Adele, 30
Doja Cat, Planet Her
Drake, Certified Lover Boy
Morgan Wallen, Dangerous: The Double Album

Top Soundtrack
FITUESI/JA:
 “Encanto”
“Arcane League of Legends”
“In The Heights”
“Sing 2”
“tick, tick…BOOM!”

Top R&B Album
FITUESI/JA:
 Doja Cat, Planet Her
GIVĒON, When It’s All Said And Done…Take Time
Silk Sonic (Bruno Mars, Anderson .Paak), An Evening With Silk Sonic
Summer Walker, Still Over It
The Weeknd, Dawn FM

Top Rap Album
FITUESI/JA:
 Drake, Certified Lover Boy
Moneybagg Yo, A Gangsta’s Pain
Rod Wave, SoulFly
The Kid LAROI, F*CK LOVE
Ye, Donda

Top Country Album
FITUESI/JA: 
Taylor Swift, Red (Taylor’s Version)
Florida Georgia Line, Life Rolls On
Lee Brice, Hey World
Taylor Swift, Fearless (Taylor’s Version)
Walker Hayes, Country Stuff: The Album

Top Rock Album
FITUESI/JA:
 Twenty one pilots, Scaled And Icy
AJR, OK ORCHESTRA
Coldplay, Music Of The Spheres
Imagine Dragons, Mercury – Act 1
John Mayer, Sob Rock

Top Latin Album
FITUESI/JA:
 KAROL G, KG0516
Eslabon Armado, Corta Venas
J Balvin, JOSE
Kali Uchis, Sin Miedo (del Amor y Otros Demonios)
Rauw Alejandro, VICE VERSA

Top Dance/Electronic Album
C418, Minecraft – Volume Alpha
FKA twigs, CAPRISONGS


FITUESI/JA: ILLENIUM, Fallen Embers
Porter Robinson, Nurture
RÜFÜS DU SOL, Surrender

Top Christian Album
FITUESI/JA:
 Ye, Donda
Carrie Underwood, My Savior
CeCe Winans, Believe For It
Elevation Worship & Maverick City Music, Old Church Basement
Phil Wickham, Hymn Of Heaven

Top Gospel Album
FITUESI/JA:
 Ye, Donda
CeCe Winans, Believe For It
Elevation Worship & Maverick City Music, Old Church Basement
Maverick City Music, Jubilee: Juneteenth Edition
Maverick City Music & UPPERROOM, move your heart

Top Song Sales Artist
FITUESI/JA: 
BTS
Adele
Dua Lipa
Ed Sheeran
Walker Hayes

Top Streaming Song
FITUESI/JA:
 The Kid LAROI & Justin Bieber, “STAY”
Dua Lipa, “Levitating”
Glass Animals, “Heat Waves”
Olivia Rodrigo, “good 4 u”
The Weeknd & Ariana Grande, “Save Your Tears”

Top Selling Song
FITUESI/JA:
 BTS, “Butter”
BTS, “Permission to Dance”
Dua Lipa, “Levitating”
Ed Sheeran, “Bad Habits”
Walker Hayes, “Fancy Like”

Top Radio Song
FITUESI/JA:
 Dua Lipa, “Levitating”
Ed Sheeran, “Bad Habits”
Olivia Rodrigo, “good 4 u”
The Kid LAROI & Justin Bieber, “STAY”
The Weeknd & Ariana Grande, “Save Your Tears”

Top Collaboration
FITUESI/JA:
 The Kid LAROI & Justin Bieber, “STAY”
Doja Cat ft. SZA, “Kiss Me More”
Justin Bieber ft. Daniel Caesar & GIVĒON, “Peaches”
Lil Nas X ft. Jack Harlow, “INDUSTRY BABY”
The Weeknd & Ariana Grande, “Save Your Tears”

Top Billboard Global 200 Song
FITUESI/JA:
 The Kid LAROI & Justin Bieber, “STAY”
Dua Lipa, “Levitating”
Ed Sheeran, “Bad Habits”
Olivia Rodrigo, “good 4 u”
The Weeknd & Ariana Grande, “Save Your Tears”

Top Billboard Global (Excl. U.S.) Song
FITUESI/JA:
 The Kid LAROI & Justin Bieber, “STAY”
BTS, “Butter”
Ed Sheeran, “Bad Habits”
Lil Nas X, “MONTERO (Call Me By Your Name)”
The Weeknd & Ariana Grande, “Save Your Tears”

Top Viral Song
FITUESI/JA:
 Doja Cat ft. SZA, “Kiss Me More”
GAYLE, “abcdefu”
Glass Animals, “Heat Waves”
Masked Wolf, “Astronaut In The Ocean”
Walker Hayes, “Fancy Like”

Top R&B Song
FITUESI/JA:
 Silk Sonic (Bruno Mars, Anderson .Paak), “Leave The Door Open”
Doja Cat & The Weeknd, “You Right”
GIVĒON, “Heartbreak Anniversary”
Justin Bieber ft. Daniel Caesar & GIVĒON, “Peaches”
WizKid ft. Justin Bieber & Tems, “Essence”

Top Rap Song
FITUESI/JA:
 Lil Nas X ft. Jack Harlow, “INDUSTRY BABY”
Drake ft. 21 Savage, Project Pat, “Knife Talk”
Drake ft. Future & Young Thug, “Way 2 Sexy”
Masked Wolf, “Astronaut In The Ocean”
Polo G, “RAPSTAR”

Top Country Song
FITUESI/JA:
 Walker Hayes, “Fancy Like”
Chris Stapleton, “You Should Probably Leave”
Jason Aldean & Carrie Underwood, “If I Didn’t Love You”
Jordan Davis ft. Luke Bryan, “Buy Dirt”
Luke Combs, “Forever After All”

Top Rock Song
FITUESI/JA:
 Måneskin, “Beggin’”
Coldplay X BTS, “My Universe”
Elle King & Miranda Lambert, “Drunk (And I Don’t Wanna Go Home)”
Imagine Dragons, “Follow You”
THE ANXIETY: WILLOW & Tyler Cole, “Meet Me At Our Spot”

Top Latin Song
FITUESI/JA:
 Kali Uchis, “telepatía”
Aventura x Bad Bunny, “Volví”
Bad Bunny, “Yonaguni”
Farruko, “Pepas”
Rauw Alejandro, “Todo De Ti”

Top Dance/Electronic Song
FITUESI/JA:
 Elton John & Dua Lipa, “Cold Heart – PNAU Remix”
Farruko, “Pepas”
Regard x Troye Sivan x Tate McRae, “You”
Tiësto, “The Business”
Travis Scott & HVME, “Goosebumps”

Top Christian Song
FITUESI/JA:
 Ye, “Hurricane”
Anne Wilson, “My Jesus”
Ye, “Moon”
Ye, “Off The Grid”
Ye, “Praise God”

Top Gospel Song
FITUESI/JA:
 Ye, “Hurricane”
Elevation Worship & Maverick City Music ft. Chandler Moore & Naomi Raine, “Jireh”
Ye, “Moon”
Ye, “Off The Grid”
Ye, “Praise God”

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Për të mos u humbur

PO KERKONI APARTAMENT ME QERA DITORE?

X