Friday, June 14, 2024
spot_img

Dashuria…8 Fakte interesante rreth saj

- Advertisement -..

Dashuria është e pastër, dashuria është e dhimbshme, dashuria është e ëmbël dhe dashuria është e tmerrshme. Dashuria e vërtetë është e madhe. Jetët tona varen nga kjo dhe shpesh duket se planeti ynë do të ndalonte të rrotullohej nëse dashuria nuk do të ekzistonte.Le t’ju prezantojmë me disa teori interesante dhe fakte dashurie që do të shpjegojnë shumë për këtë fenomen gjithëpërfshirës.

1.Duhen vetëm 4 minuta për të vendosur nëse ju pëlqen dikush apo jo

Nëse doni të lini një përshtypje të mirë te dikush, ju keni vetëm rreth 4 minuta për ta bërë atë. Besohet se ka shumë më tepër të bëjë me gjuhën e trupit, tonin dhe shpejtësinë e zërit tuaj sesa saktësisht me atë që thoni.

2.Kur dy të dashuruar shikojnë në sytë e njëri -tjetrit, rrahjet e zemrës së tyre sinkronizohen

Disa hulumtime të jashtëzakonshme kanë zbuluar se çiftet që janë në dashuri dhe lidhje në një marrëdhënie romantike sinkronizojnë rrahjet e zemrës së tyre pasi shikojnë në sytë e njëri -tjetrit për tre minuta.

20 Interesting Facts About Love

3.Të biesh në dashuri ka efekte neurologjike të ngjashme me ato të kokainës

Të biesh në dashuri është shumë e ngjashme si të marrësh një dozë kokainë, pasi të dy përvojat ndikojnë në tru në mënyrë të ngjashme dhe shkaktojnë një ndjesi të ngjashme të euforisë. Hulumtimet zbuluan se rënia në dashuri prodhon disa kimikate që shkaktojnë euforia që stimulojnë 12 zona të trurit në të njëjtën kohë.

4.Thyerja e zemrës nuk është thjesht një metaforë

Hulumtimet kanë siguruar prova që ngjarje intensive, traumatizuese, të tilla si shpërthimi, divorci, humbja e një të dashur, ndarja fizike nga një i dashur ose tradhtia mund të shkaktojë dhimbje të vërteta fizike në zonën e zemrës së dikujt. Kjo gjendje quhet sindromi i zemrës së thyer. Shqetësimi i thellë emocional shkakton trurin për të shpërndarë kimikate të caktuara që dobësojnë ndjeshëm zemrën e një personi, duke çuar në dhimbje të forta në gjoks dhe gulçim.

5.Mbajtja e dorës lehtëson dhimbjen dhe stresin

Hulumtimet tregojnë se çiftet afatgjata me lidhje të thella, të forta mund të qetësojnë me sukses njëri-tjetrin në situata stresuese ose kur njëri prej tyre përjeton dhimbje thjesht duke mbajtur duart.

20 Interesting Facts About Love

6.Fluturat në stomak janë të vërteta dhe ato shkaktohen në fakt nga adrenalina

Kur bie në dashuri me dikë, ndoshta nuk do të mund të shmangësh fluturimin, vallëzimin dhe mashtrimin e fluturave në stomak. Ato shkaktohen nga adrenalina, e cila vërshon trupin tuaj gjatë situatave të reagimit fluturues ose luftues.

7.Bëbëzat e syrit të zgjeruara tregojnë tërheqjen tuaj ndaj dikujt dhe ju bëjnë më tërheqës

Qysh në vitet 1870, Darvini propozoi që bebëzat e syve zgjerohen gjatë vëmendjes dhe përqendrimit. Kjo është e vërtetë, pasi kjo ndodh kur shikoni në një objekt me dëshirë edhe nëse është vetëm një fotografi ose një video. Për më tepër, njerëzit me bebëza të zmadhuar të syve duken më tërheqës.

8.Dashuria është me të vërtetë gjithçka që ka rëndësi

Një studim i mrekullueshëm 75-vjeçar, i cili u krye nga një grup studiuesish të Harvardit, ka treguar se dashuria është me të vërtetë gjithçka që ka rëndësi. Përvojat e përjetshme të pjesëmarrësve zbuluan se lumturia dhe përmbushja e jetës silleshin rreth dashurisë ose thjesht kërkimit të dashurisë.

/Blogin.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Për të mos u humbur

PO KERKONI APARTAMENT ME QERA DITORE?

X