Monday, June 17, 2024
spot_img

Rikthehet Covid-19, ky shtet futet në Karantinë!

- Advertisement -..

Koreja e Veriut ka urdhëruar një bllokim të rreptë kombëtar, pasi konfirmoi infeksionet e saj të para zyrtare me Covid-19, raporton BBC.

Mediat shtetërore kanë raportuar një shpërthim të Omicron në kryeqytetin Pyongyang, por nuk kanë deklaruar numrin e rasteve.

KCNA tha se udhëheqësi Kim Jong-un ishte zotuar të zhdukte shpërthimin, të cilin ata e quajtën një “emergjencë të rëndë kombëtare”, por vëzhguesit besojnë se virusi ka qenë prej kohësh i pranishëm në vend.

Të huajt thonë se popullsia 25 milionëshe e vendit është e cenueshme, pasi Koreja e Veriut ka refuzuar të administrojë një program vaksinash Covid-19, madje duke refuzuar ofertat nga komuniteti ndërkombëtar për të furnizuar miliona AstraZeneca dhe Sinovac të prodhuara në Kinë, vitin e kaluar.

Ka pasur gjithashtu shqetësime për sistemin e varfër të kujdesit shëndetësor të Koresë së Veriut.

Mënyra kryesore e Koresë së Veriut për të luftuar Covid-in ka qenë mbyllja e kufijve të saj të jashtëm, ishte një nga vendet e para që e bëri këtë në janar 2020.

Por kjo ka ndaluar gjithashtu furnizimet thelbësore që të hyjnë në vend, gjë që ka çuar në mungesa ushqimore dhe një ekonomi në krater.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Për të mos u humbur

PO KERKONI APARTAMENT ME QERA DITORE?

X