Friday, June 14, 2024
spot_img

Ushqimet që mund t’i konsumojmë natën vonë, pa u shqetësuar se mund të shtojmë peshë

- Advertisement -..

Ushqimet e natës vonë nuk rekomandohen, por nëse e gjeni veten në një situatë ku duhet të hani natën vonë, zgjidhni me kujdes atë që hani. 

Njerëzit që duan të ruajnë peshën e tyre ose të humbin disa kilogramë duhet t’i kushtojnë vëmendje të veçantë zgjedhjeve të tyre ushqimore. Ka shumë arsye pse njerëzit hanë edhe pas darkës, dhe më së shpeshti e bëjnë këtë për shkak të mërzisë, stresit, dëshirave apo urisë fizike. Ushqimet e herëpashershme të natës zakonisht nuk janë problem nëse zgjedhja “bie” tek ushqimet e shëndetshme. Megjithatë, nëse bëhet zakon i rregullt dhe nuk i kushtoni rëndësi ushqimit që hani, mund të çojë në shtim në peshë ose urth.

Ushqimi vonë natën mund të përkeqësojë simptomat e disa sëmundjeve

Ka arsye të ndryshme pse njerëzit hanë vonë natën ose në mes të natës. Nëse dikush e bën herë pas here, nuk ka pse të jetë problem, por nëse e ka zakon të hajë vonë natën, mund të ketë pasoja shëndetësore. Hulumtimet tregojnë një lidhje midis të ngrënit emocional, depresionit dhe obezitetit. Sipas analizës, sindroma e të ngrënit gjatë natës është një formë e të ngrënit të çrregullt ku dikush ha 25 për qind ose më shumë të kalorive ditore gjatë natës. Njerëzit me këtë sindromë konsumojnë shumë ushqim pas darkës ose kur zgjohen nga gjumi, hanë më pak në mëngjes, shpesh janë në depresion dhe kanë vështirësi për të fjetur.

Një studim i publikuar në American Journal of Clinical Nutrition zbuloi se njerëzit që hanë vonë natën kanë një përqindje më të lartë të yndyrës trupore dhe indeksit të masës trupore (BMI). 

Shkencëtarët sugjerojnë se një arsye e mundshme për këtë është efekti i reduktuar termik i ushqimit pas sekretimit të melatoninës, që i referohet një norme më të ulët të përdorimit të energjisë më vonë gjatë natës. P

ër njerëzit që kanë refluks acidi ose kanë sëmundje të refluksit gastroezofageal (GERD), ngrënia vonë gjatë natës mund t’i përkeqësojë simptomat. Prandaj, ekspertët këshillojnë pacientët me GERD që të shmangin ushqimin 3 orë para gjumit.

Ushqimi që mund të hahet vonë

Njerëzit duhet të kenë një dietë të ekuilibruar gjatë ditës në mënyrë që të mos kenë uri pas darkës. Një dietë që përmban shumë karbohidrate të rafinuara ose sheqerna të shtuara mund të shkaktojë çekuilibër të sheqerit në gjak. Çrregullimi i glukozës në gjak mund të ndikojë negativisht në disponimin dhe të shkaktojë dëshira për më shumë ushqim. Ushqimet që mund të hahen vonë natën përfshijnë:

Tuna

Tuna është e pasur me proteina, me pak kalori dhe përmban një përqindje shumë të vogël të sheqerit. Kjo është arsyeja pse është vakti i përsosur i natës vonë.

Djathë të freskët dhe kos

Djathi i freskët përmban proteina kazeinë, e cila tretet ngadalë dhe i siguron trupit energji të mjaftueshme gjatë gjumit. Kosi është një burim i shkëlqyer i kalciumit. Përveçse është jetik për shëndetin e kockave, hulumtimet tregojnë se kalciumi mund të përmirësojë edhe gjumin. Kosi është i pasur me proteina, të cilat mund t’ju ndihmojnë të ndiheni të ngopur. Është mirë të shtoni manaferrat në kosin e thjeshtë, veçanërisht boronica.

Bollgur

Tërshëra është një burim natyral i melatoninës. Drithëra të tjera, si gruri dhe elbi, janë gjithashtu burime relativisht të mira të kësaj substance. Tërshëra është gjithashtu një ushqim i shëndetshëm që përmban vitamina, minerale dhe fibra. Megjithatë, nëse dikush dëshiron të mbajë një peshë të moderuar, duhet të hajë një pjesë më të vogël qull para se të shkojë në shtrat. Por jo çdo natë, sepse në atë rast do të shkaktojë shtim në peshë.

Një gjeldeti

Nëse hani mish natën vonë, atëherë është mirë të zgjidhni gjelin e detit, sepse përmban aminoacidin triptofan, i cili ngadalëson procesin e tretjes. Gjeli i detit është një burim i mirë i aminoacidit triptofan, ku mishi i gjelit të detit përmban sasi më të larta të kësaj substance sesa mishi më i errët. Hulumtimet tregojnë se triptofani ka efekte të drejtpërdrejta në gjumë – ai shndërrohet në serotonin dhe më pas në melatonin, i cili vepron në gjëndrën pineale dhe nxit gjumin.

Mjalti

Përveçse ju heq urinë, mjalti do t’ju ndihmojë gjithashtu të flini më mirë. Falë oreksinës kimike, mjalti ndihmon qelizat e trurit të relaksohen dhe të përgatiten për gjumë.

Fiq të thatë

Disa fiq të thatë mund të mashtrojnë urinë, kështu që kush ndihet i uritur nuk duhet të shkojë në shtrat me stomakun bosh.

Qershitë

Nëse dëshironi të ruani peshën tuaj dhe të parandaloni shtimin në peshë, qershitë ose lëngu i vishnjes janë zgjedhje të mira për një meze të lehtë të natës, pasi do t’ju ndihmojnë të bini më lehtë në gjumë.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Për të mos u humbur

PO KERKONI APARTAMENT ME QERA DITORE?

X